DSC-600-II DSC Thermal Analyzer Laboratory OIT DSC Differential Scanning Calorimeter
Wuhan Bonnin Technology Ltd.
Contact Now
Brand Name : BonninTech
Model Number : DSC-600
Certification : CE, ISO
Place of Origin : Wuhan, China
MOQ : 1 set
Price : USD4000-8000/set
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 200 sets/month
Delivery Time : 5-10 days
Packaging Details : Standard export carton box
Equipment name : Plastic DSC Differential Scanning Calorimeter
DSC range : DSC range: 0 ~ ± 600mW
Temperature range : Room temperature ~ 600 ℃
Warranty time : 12 months and life-time technical support
Contact Now
Test standards:
Main feature:
1. Brand new furnace structure, better resolution and resolution and better baseline stability
2. Parameters can be set to multi-stage heating, constant temperature, cooling
4. Using imported chips, acquisition circuit shielding and anti-interference processing
Technical datas:
Model DSC-600 DSC-600-II
DSC range 0600mW 0800mW
Temperature range room temperature~600 room temperature~600
Heating rate 0.1~100/min 0.1~100/min
Temperature resolution 0.01 0.001
Temperature fluctuation ±0.01 ±0.01
Temperature repeatability ±0.1 ±0.01
DSC noise 0.01μW 0.01μW
DSC resolution 0.01μW 0.01μW
DSC accuracy 0.01mW 0.001mW
DSC sensitivity 0.01mW 0.001mW
Curve scan heating scan heating scan, cooling scan
Atmosphere control Nitrogen, Oxygen (instrument switch automatically)
Display mode 24 bit color, 7-inch LCD touch screen display
Data interface standard USB interface
Software With temperature multi-point correction function
Gas flow 0-300mL/min (other ranges can be customized)
Gas pressure 0.2MPa
Power supply AC220V/50Hz or AC110V/60Hz
FAQ 1. Are you a factory or trading company?
We are a factory.
FAQ 2. Can you supply OEM?
OEM is available.
FAQ 3. What's the MOQ ?
(1). MOQ is 1 piece. The disposable supplies order usually at least 1 box.
FAQ 4. How about the order processing and lead time?
FAQ 5. What quality will be ensured?
100% new and quality inspection before delivery from factory.